Poruchy příjmu potravy

Trpíte Vy nebo osoba ve Vašem okolí poruchou příjmu potravy (PPP)? Neváhejte nás kontaktovat! Osobám s poruchami příjmu potravy poskytujeme dlouhodobou komplexní péči v oblasti výživy v rámci doporučené mezioborové spolupráce s psychologem či psychiatrem. Jídelníček nastavujeme tak, aby strádajícímu organismu doplnil všechny deficitní živiny a energii s cílem celkové realimentace.

V NutriD poradně podporujeme správné stravovací návyky u osob s poruchami příjmu potravy. Tyto klienty dlouhodobě a pravidelně sledujeme v rámci komplexní nutriční péče, která je zaměřena na kompenzaci nevhodných stravovacích návyků a s nimi souvisejících poruch zdraví. Dbáme na nutričně plnohodnotný jídelníček, který je sestavený pro postupné a zdravé nabírání tělesné hmotnosti.

Poruchy přijmu potravy (PPP) patří mezi psychická onemocnění, při kterých člověk používá jídlo k řešení svých problémů. Poruchami příjmu potravy (PPP) může trpět kdokoliv bez rozdílu věku, pohlaví i životní úrovně. Jedná se o velmi vážná psychická onemocnění, které negativně ovlivňují psychiku i zdraví člověka. Nejčastějšími dopady jsou řídnutí kostí, zvýšená kazivost zubů, ztráta menstruace a poruchy plodnosti, dehydratace, nízký krevní tlak až selhání srdce.

POMÁHÁME S:

Realimentace výživy musí být u osob s PPP pozvolná, aby nedošlo k tzv. refeeding syndromu (metabolickým komplikacím vznikajícím jako důsledek rychlého obnovení příjmu potravy u podvyživených pacientů, který může vyústit až v život ohrožující stav). V NutriD poradně proto nezastáváme drastické realimentační postupy, ale vedeme klienty k tomu, aby začali vnímat jídlo pozitivně, ale zároveň aby jim strava poskytla dostatek energie pro cílený nárůst zdravé tělesné hmotnosti. Klienty s PPP sledujeme a pracujeme s nimi dlouhodobě, neboť PPP mají tendenci se vracet. Učíme klienty připravovat si zdravé a chutné jídlo, dopřávat si jídlo bez výčitek a pomáháme jim odbourat nevhodné stravovací návyky. Našim cílem je kompletně změnit pohled osob s PPP na jídlo a zkvalitnit jejich životní styl.

Sestavíme Vám individuální výživový plán pro zdravý nárůst hmotnosti

Výživový plán obsahuje:

  • Podrobný rozbor Vašeho současného jídelníčku
  • Analýzu dosavadních chyb ve výživě a doporučení, jak se jim vyvarovat
  • Stanovení optimálního příjmu energie, bílkovin, sacharidů a tuků
  • Podrobný výživový plán obsahující 30 variant jídelníčků (snídaní, svačin, obědů, večeří)
  • Recepty na přípravu všech jídel
  • Ilustrační fotografie pokrmů
  • Manuál zdravého stravování
  • Seznam vhodných a nevhodných potravin
  • Návrh vhodné pohybové aktivity

Mezi poruchy příjmu potravy patří:

Mentální anorexie

Osoby s mentální anorexií mají zkreslené představy o svém vlastním těle. Vidí se jinak, než ve skutečnosti vypadají a trpí neustálým přesvědčením, že jsou příliš tlusté, a že by měly co nejdříve a co nejvíc zhubnout. Následky mentální anorexie jsou velmi vážné a měly by být řešeny co nejdříve. Nemocní (nemoc postihuje jak ženy, tak muže) nejprve trpí zimnicí, následně mohou ztratit menstruaci (u dívek), mají vyšší pravděpodobnost neplodnosti, zhoršuje se kvalita vlasů, nehtů i kůže, dochází k poklesu imunity a špatnému hojení ran. Neléčená anorexie může vést k rozvratu vnitřního prostředí organismu a skončit i smrtí.

Mentální bulimie

Mentální bulimie je charakteristická střídáním epizod hladovění s přejídáním, které vyúsťují ve výčitky a zvracení. Osoby postižené mentální bulimií často použivají laxativa (projímadla) či anorektika (přípravky na hubnutí) k dosažení nižší tělesné hmotnosti. Vzhledem k častému zvracení dochází k minerálnímu rozvratu organismu, dehydrataci, pálení žáhy a dalším potížím trávícího traktu souvisejících s působením kyselého obsahu kyseliny chlorovodíkové, která se tvoří v žaludku.

Záchvatovité (psychogenní) přejídání

U záchvatovitého (psychogenního) přejídání na rozdíl od bulimie po přejedení nenásleduje zvracení, proto u většiny osob nedochází k poklesu tělesné hmotnosti (dokonce tomu může být právě naopak). Onemocnění je stejně nebezpečné jako předchozí jiné PPP, ačkoliv nevede k hubenosti.

Bigorexie

Tato porucha se vyznačuje posedlostí svým vlastním vzhledem a tělem. Bigorexie se vyskytuje častěji u mužů, nejčastěji u nadšenců kulturistiky a fitness, kteří tráví spoustu času posilováním a touží dosáhnout nejlepšího vzhledu a největších svalů. Hranice zdravého sportování se může velmi snadno změnit v posedlost a přehnaná touha být svalnatější, hezčí a atraktivnější může dohnat člověka i k užívání anabolických steroidů se všemi zdravotními důsledky. Pokud člověk navíc nedostatečně kompenzuje energetické ztráty při náročných trénincích, může to mít na organismus dalekosáhlé negativní důsledky.

Orthorexie

Jedná se o nezdravou posedlost zdravým stravováním. Velmi často začíná zcela nevinně, kdy pacient projevuje větší zájem o zdravou výživu, vhodnější úpravu pokrmů, zdravé obchody, ovšem celá situace končí úplnou závislostí. Osoby, které trpí orthorexií mají panický strach z nezdravého jídla, bojí se o nárůst hmotnosti a mají nedůvěru v přípravu pokrmů od ostatních lidí. Neustále myslí na jídlo a mluví o něm, často nemají jiná témata k diskuzi mezi známými a přáteli. Posedlost se stává tak velká, že se výběr potravin zúží nakonec natolik, až se postižený pacient stane podvyživený.

Projevují se u Vás nebo u někoho z Vašich blízkých některé z výše uvedených symptomů? Neváhejte nás kontaktovat. Rádi Vám pomůžeme s nastavením vhodného jídelníčku, osvojením správných stravovacích návyků a překonáním těchto potíží.

Rychlý kontakt